Mirki, dziś mamy 22. rocznicę…

Mirki, dziś mamy 22. rocznicę śmierci jednego z bardziej charakterystycznych grubasów, jakich widział świat.
Opowiem wam krótko jego historię (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

Christopher Wallace, znany pod pseudonimem The Notorious B.I.G lub Biggie Smalls to jeden z najbardziej utalentowanych i znanych raperów w historii hip-hopu. Urodzony 21 maja 1972 w Nowym Jorku, wychował się na Brooklynie. Za młodu nie miał łatwo, miał nadwagę i wadę wzroku, za to interesował się hip-hopem i rapowaniem. Początkowo zarabiał handlując narkotykami, co rozpoczął już w wieku 12 lat. W 1990 roku, mając 18 lat został umieszczony w zakładzie karnym na 9 miesięcy, gdzie napisał swoje demo. Po wyjściu, zyskał rozgłos także dzięki swoim umiejętnościom freestylowca.
Zaczął swoją współpracę z raperem Puff Daddym i w 1994 nagrali singiel „Juicy”, który doskonale się przyjął przez słuchaczy i krytyków. Zapowiadał on to nadchodzący album rapera Ready to Die.
Album ten wyszedł 4 sierpnia 1994 i sześciokrotnie pokrył się platyną. Częściowo autobiografia, opowiada o doświadczeniach rapera jako młodocianego przestępcy. Zwrócił uwagę słuchaczy z powrotem na wschodnie wybrzeże USA i zapisał się jako jeden z najważniejszych albumów hip-hopowych w ogóle.
Wallace miał 191 cm wzrostu i ważył około 150 kilogramów, miał charakterystyczny, niepowtarzalny przepalony suchy głos i legendarne, ciężkie flow. Biggie bardzo przyjaźnił się z równie szanowanym i znanym raperem Tupac’iem Shakurem. Niestety, 30. października 1994 roku Tupac został napadnięty i kilkukrotnie postrzelony, co raper uznał za zamach na jego życie zlecony przez Biggiego. Zapoczątkowało to jeden z największych beefów w historii rapu, gdzie Shakur nagrywając utwory atakujące Notoriousa (np. California love) mocno pogłębił podział między wschodnim i zachodnim wybrzeżem USA. Wynikało to również ze zbiegu okoliczności, bo w tym czasie mniej więcej wyszedł singiel Biggiego „Who Shot Ya”, co Tupac uznał za diss na niego. Między raperami nigdy nie doszło do porozumienia.
9 marca 1997 roku, 16 dni przed wypuszczeniem swojego drugiego albumu studyjnego, Notorious B.I.G został zastrzelony w swoim samochodzie w Los Angeles (w trakcie trasy promującej nowy album). Istnieje hipoteza, że zrobił to ktoś w odwecie za śmierć Tupac’a kilka miesięcy wcześniej.
Wkrótce potem Life after Death jedenastokrotnie pokrył się platyną i uzyskał wiele nagród, sprzedał w milionach egzemplarzy na całym świecie. Pod nazwiskiem rapera ukazały się jeszcze dwa albumy pośmiertne, Born Again w 1997 roku i Duets the final chapter w 2005 roku.
Notorious B.I.G uchodzi za jednego z najbardziej niepowtarzalnych i utalentowanych raperów w historii, dziś ma już status legendy. Jego talent i zdolność improwizacji, wspaniałe flow i poczucie humoru dobrze słychać na drugim albumie Life after Death, który każdemu polecam posłuchać (ʘ‿ʘ). W 2009 roku nagrano o nim film biograficzny pt. Notorious.


#gruparatowaniapoziomu #rap #muzyka #hiphop #kultura